1762-L40BXB | Allen-Bradley MicroLogix 1200 Controller, 24V DC, 40-Points
- Regular price
- Sale price
- Regular price
Couldn't load pickup availability
Product Description P/N: 1762-L40BXB
Description
Technical Specifications
| Brand | Allen-Bradley |
| Series | MicroLogix 1200 |
| Part Number | 1762-L40BXB |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Product Type | Programmable Controller |
| Power Supply | 24V dc ( -15%, +10%) Class 2 SELV |
| No. of Inputs | 24 |
| Outputs | (8) Relay, (7) 24 Volt DC FET, and (1) High-Speed 24 Volt DC FET |
| Input Power | 24 Volts DC |
| No. of Outputs | 16 |
| Input Circuit Type | 24 Volts DC Sink/Source |
| Inputs | (20) 24 Volt DC and (4) Fast 24 Volt DC |
| Power Supply Voltage | 100 to 240 Volts |
| Output Circuit Type | Relay / FET |
| Relay Contact Rating | 24-125VDC; 120-240VAC |
| Mechanical Cycles | 20,000,000 |
| Heat Dissipation | 21 Watts |
| Load Current | 10A, minimum |
| Operating Frequency | 0 to 20 kHertz |
| Dimensions | Height: 90 mm 104 mm (with DIN latch open); Width: 160 mm; Depth: 87 mm |
| Ambient Operating Temp | 0 to 55 degrees Celsius |
| Power Supply Usage | 82 VA |
| Power supply inrush current | 120V ac: 25A for 8 ms; 240V ac: 40A for 4 ms |
Information About 1762-L40BXB
The Allen-Bradley 1762-L40BXB is a MicroLogix 1200 programmable controller. This module has 24 inputs and 16 outputs and weighs 2.4 pounds. The power supply is 100 to 240 Volts AC at 47 to 63 Hertz. The heat dissipation of this module is 21 Watts. The power supply usage is 80 VA. At 5 Volts DC, the power supply output will be 600 mA while at 24 Volts DC, the power supply output will be 500 mA. The input circuit type of the 1762-L40BXB is 120 Volts AC circuit and the output circuit is a Relay / FET type.
The 1762-L40BXB has Two (2) input groups. The first group is for inputs 0 to 3 while the second group is for inputs 4 and beyond. For inputs 0 through 3, the on-state voltage is 14 to 24 Volts DC, the off-state voltage range is 0 to 5 Volts DC, and the operating frequency is 0 to 20 kHz. The normal impedance is 3.3 K. For inputs 4 and above the on-state voltage range is 10 to 24 Volts DC, the operating frequency is 0 to 1 kHz, and the nominal impedance is 2.7 K. Both inputs 0 through 3 and inputs 4 and above has the same off-state leakage current of 1.5 mA. The current per group of the 1762-L40BXB is 8 Amps. Do not exceed the current per group common specification to avoid damaging this module.
The controller is provided with an integrated power supply that is operated with an input voltage of 24VDC. This integrated power supply provides power to the internal circuitry of the controller and to the distribution bus. It is also provided with an RS232 port via an 8-Pin mini DIN terminal. The RS232 terminal supports ASCII, DH485, MODBUS and DF1 communication protocol. This terminal is used to download and upload user program as well as monitor, test and commission the controller.
Manufacturer information
Description
Technical Specifications
| Brand | Allen-Bradley |
| Series | MicroLogix 1200 |
| Part Number | 1762-L40BXB |
| No. of Inputs | 24 |
| Input Power | 24 Volts DC |
| No. of Outputs | 16 |
| Power Supply Usage | 82 VA |
Information About 1762-L40BXB