25B-D043N114 | Allen-Bradley PowerFlex 525 43A AC Drive, 22 kW Normal Duty, Frame E
- Regular price
- Sale price
- Regular price
Couldn't load pickup availability
Product Description P/N: 25B-D043N114
Description
Technical Specifications
| Condition | New/Never Used Surplus |
| Brand | Allen-Bradley |
| Category | Drives |
| Part Number | 25B-D043N114 |
| Subcategory | Motor Drives |
| Series | PowerFlex 525 |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Input Voltage | 380–480 VAC (3-Phase) |
| Output Current | 43 A |
| Output Power (Normal Duty) | 22 kW (30 HP) |
| Output Power (Heavy Duty) | 18.5 kW (25 HP) |
| Output Voltage | 0–460 VAC |
| Input Frequency Range | 47–63 Hz |
| Control Methods | V/Hz, Sensorless Vector, Permanent Magnet Control |
| Communication Ports | Ethernet/IP, RS-485 |
| Optional Protocols | DeviceNet, Profibus, Additional Ethernet options |
| Integrated Safety | Safe Torque Off (STO) |
| Enclosure Rating | IP20 / Open Type |
| Frame Size | Frame E |
| Installation Type | Panel mount / Zero stacking capable |
| EMC Filter | Integrated |
| Frequency Range (Output) | 0–500 Hz programmable |
| Weight | 13.61 kg |
Information About 25B-D043N114
Key Features:
- High-Output Capability: Provides 43 A output current with 22 kW (30 HP) normal-duty rating and 18.5 kW (25 HP) heavy-duty rating.
- Removable MOV Protection: Allows operation in grounded or ungrounded distribution systems.
Description
Technical Specifications
| Brand | Allen-Bradley |
| Category | Drives |
| Part Number | 25B-D043N114 |
| Subcategory | Motor Drives |
| Series | PowerFlex 525 |
| Output Current | 43 A |
| Output Voltage | 0–460 VAC |
| Frame Size | Frame E |
| EMC Filter | Integrated |
| Weight | 13.61 kg |
Information About 25B-D043N114
Key Features: